Instalacja C.O. a kocioł kondensacyjnych

kotły kondensacyjne buderusObecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się kotły kondensacyjne, które w opozycji do tych tradycyjnych, są zdecydowanie bardziej wydajne. Ich zadaniem jest ogrzewanie wody, zarówno tej krążącej w grzejnikach, jak również użytkowej. Woda może dzięki nim zyskać nawet temperaturę osiemdziesięciu stopni Celsjusza. I właśnie z tego względu są tak popularne, ponieważ świetnie zastępują kotły innego rodzaju. Czy w takim razie, jeśli dana osoba ma w planach zdecydowanie się na zamontowanie kotła kondensacyjnego, czy będzie jednocześnie zmuszona również do wymienienia instalacji C.O., co jak wiadomo mogłoby się wiązać z dość dużymi, dodatkowymi kosztami?

O ile taka instalacja jest w dobrym stanie, nie ma takiej potrzeby. Oczywiście, jeśli instalacja nie jest w żaden sposób uszkodzona i nie jest już zbyt przestarzała. Wówczas lepiej zdecydować się na jej wymienienie. Woda powracająca do kotła powinna mieć dość niską temperaturę. Wówczas samo urządzenie będzie działało niezwykle intensywnie. Dobrze jest mieć to na uwadze. Niemniej jednak, nawet jeśli woda nie będzie posiadała relatywnie niskiej temperatury, to i tak można liczyć na to, że kotły kondensacyjne będą zdecydowanie bardziej wydajne w użytkowaniu. Kotły kondensacyjne są wyposażone we wszystkie niezbędne do funkcjonowania dodatki, takie jak chociażby pompa. Może się więc zdarzyć, że w czasie wymieniania kotła na kondensacyjny, zaistnieje konieczność lekkiej modyfikacji kotłowni i usunięcia wcześniejszych elementów.

Kotły kondensacyjne, od tych zwyczajnych różnią się tym, że posiadają zamkniętą komorę spalania. Oznacza to, że powietrze zasysają z zewnątrz, a spaliny, które wytwarzają się w komorze, również są na zewnątrz odprowadzane. W tym celu wykorzystuje się specjalną rurę. Istnieje kilka sposobów na to, by oczyścić kocioł ze spalin. Najbardziej popularnym i wydawałoby się, że najwygodniejszym jest zdecydowanie się na wykorzystanie w tym celu rury, którą w starym kotle prowadzane były spaliny, ponieważ takie kotły posiadają otwartą komorę spalania. Dzięki takiemu rozwiązaniu można ograniczyć pracę do niezbędnego minimum i jedynie połączenie pomiędzy kominem budynku, a nowym kotłem, zaprojektować, a następnie wykonać w systemie, w którym jedna rura znajduje się w drugiej. Pomoże to znacząco zredukować koszty, a jak wiadomo, ma to ogromne znaczenie dla większości inwestorów.