Kotły kondensacyjne, jako oszczędność

kotłyObecnie wiele mówi się o oszczędności na systemach grzewczych. Wiele osób obawia się, że jeśli zdecyduje się na zastosowanie kotłów kondensacyjnych, jakie są wyjątkowo efektywnymi urządzeniami, będzie istniała konieczność zrezygnowania z tradycyjnych grzejników. Nie jest to prawda. Kotły tego rodzaju bazują na spalinach, z których wyciągają dodatkowe ciepło. Woda grzewcza, jaka znajduje się w kotle ma relatywnie niską temperaturę i wówczas następuje kondensacja pary wodnej, która jest zawarta w spalinach. Temperatura takiej wody musi się plasować poniżej tak zwanego punktu rosy, czyli pięćdziesięciu siedmiu stopni Celsjusza. Z tego względu, grzejniki, które zostaną zamontowanie w nieruchomości zazwyczaj są obliczane na temperaturę oscylującą w granicach siedemdziesięciu siedmiu stopni Celsjusza. Dzięki temu, woda grzewcza, która powróci do kotła będzie miała około sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Jest to najbardziej odpowiednie rozwiązanie szczególnie dla tych regionów Polski, w których bardzo często występują naprawdę bardzo niskie temperatury, nawet około minus szesnaście stopni Celsjusza. Wówczas, jeśli grzejniki są obliczone na siedemdziesiąt pięć stopni, po ogrzaniu pomieszczenia, woda powracająca do kotła ma około piętnastu stopni mniej, co umożliwia kondensację pary wodnej ze spalin.

W sytuacji, w której grzejniki zostały zaprojektowane tak, by być w stanie zagwarantować niską temperaturę i tak będą działały niezwykle efektywnie. To, na jaką temperaturę są zaprojektowane grzejniki w dużej mierze wpływa na ich wielkość. Jeśli mają zostać obliczone na relatywnie niską temperaturę, na przykład pięćdziesięciu pięciu stopni, wówczas trzeba się przygotować na to, że wielkość grzejników będzie dość duża. W takim przypadku można również zdecydować się na rozwiązanie, którym jest zastosowanie dwóch grzejników w jednym pokoju. Niestety, nie jest to opłacalne, ponieważ wówczas zamontowanie takich grzejników jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem. Zastosowanie kotła kondensacyjnego to zagwarantowanie sobie bardzo dużej oszczędności, która przełoży się w bezpośredni sposób na koszty utrzymania danego budynku.

Co ciekawe, nawet jeśli kocioł nie pracuje na stu procentowych obrotach, jego praca jest i tak zdecydowanie bardziej efektywna niż zastosowanie zwyczajnego kotła, który jest napędzany gazem. Warto mieć to na uwadze, jeśli poszukuje się bardziej wydajnego sposobu na ogrzanie swojego domu. Kotły kondensujące nie bez powodu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem klientów. Najlepiej, jeśli klient decyduje się na uniwersalny rodzaj grzejnika. Wówczas będzie on odpowiedni zarówno przy wysokiej, jak i niskiej temperaturze wody. Jego długość oscyluje w granicach 1000 mm, a szerokość około 550 mm. Jest to tak zwany typ dwudziesty drugi. Warto podkreślić, że dzisiaj coraz więcej osób wybiera kotły kondensujące, ponieważ ich efektywność plasuje się na poziomie stu dziewięciu procent, co jest doskonałym wynikiem.