Kotły gazowe

kotły kondensacyjneObecnie, w branży ogrzewania nieruchomości, wyjątkową popularnością cieszą się nowoczesne kotły gazowe. Paliwem, które się w ich przypadku wykorzystuje, jest gaz ziemny. Kotły stosowane są w nowych inwestycjach. Bardzo wiele osób wymieniających systemy grzewcze w starych nieruchomościach również decyduje się na ich zastosowanie. Zasadniczą zaletą kotłów gazowych jest wykorzystanie dodatkowego ciepła, które pochodzi ze spalin. W starych kotłach spaliny nie są wykorzystywane, ponieważ nie ma możliwości kondensacji, czyli skraplania się tej pary wodnej, która się w nich znajduje.

Mogłoby to bowiem doprowadzić do zepsucia się ich powierzchni, których przeznaczeniem jest ogrzewanie. Para wodna bowiem ma wówczas odczyn kwaśny, co może w bezpośredni sposób doprowadzić do niszczącej korozji. W przypadku kotłów tradycyjnych, spaliny są wyjątkowo gorące. Mogą posiadać nawet sto osiemdziesiąt stopni Celsjusza temperatury. Kotły gazowe są w stanie ją znacząco zredukować, bywa, że nawet o ponad sto stopni Celsjusza, co jest bardzo dobrym wynikiem. I to właśnie na owej kondensacji opiera się zasada oszczędności energii w kotłach gazowych kondensacyjnych. Ostatecznie mają one możliwość utracenia jedynie trzech procent energii, jaka jest zawarta w gazie ziemnym. Na tej podstawie, można obliczyć, że efektywność tego rodzaju urządzeń bazuje przeważnie na poziomie stu dziesięciu procent.

Dodatkowo, ogromną zaletą tego rodzaju kotłów jest fakt, że są one bardzo bezpieczne, a ich obsługa nie wymaga dużej ilości wysiłku. Kotły kondensacyjne są w zasadzie najbardziej efektywną, obecną na współczesnym rynku, techniką grzewczą. Ostatecznie są one w stanie wykorzystać nawet dziewięćdziesiąt osiem procent tej energii, jaka jest częścią wykorzystywanego paliwa. To sprawia, że można oszczędzić nawet trzydzieści procent energii. Kotły poza tym są produkowane ze stali, która charakteryzuje się odpornością na kwasy, dlatego kwaśny odczyn skroplonej pary wodnej ich nie zniszczy, a urządzenia są całkowicie bezpieczne dla swoich użytkowników. Ta oszczędność energii, wydajność i bezpieczeństwo to główne zalety kotłów tego rodzaju, dlatego warto pomyśleć o ich wykorzystaniu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zainstalowanie kotłów nie jest drogą inwestycją, przy czym należy zwrócić uwagę na fakt, że ceny paliwa permanentnie wzrastają. To sprawia, że ostatecznie koszty, jakie się poniosło na zmianę systemu grzewczego bardzo szybko zostaną zwrócone.